Elektroinštalácia- Elektrikári
Hoci v dnešnej dobe pokladáme elektrinu za samozrejmosť, z omylu nás vyvedie akýkoľvek problém s ňou spojený- porucha elektriny. Čo môže spôsobovať výpadok prúdu v budove? A aké sú dôsledky toho, kde nastane porucha elektriny? Je nutné, aby sa mi na poškodenie „pozrel“ elektrikár? To a ešte viac sa dozviete v danom článku.
Porucha elektriny- Výpadok prúdu
Výpadok prúdu je strata elektrickej energie v určitej oblasti. Môže byť krátkodobá alebo dlhodobá. Nielenže môže zasiahnuť len jednu budovu, ale taktiež aj celé mesto či dedinu. To, v akom rozsahu sa výpadok prúdu rozšíri závisí od stupňa poškodenia alebo celkovej príčiny elektrickej závady.
Čo spôsobuje výpadok prúdu?
Výpadok elektriny môže byť spôsobený z prirodzených príčin (napr. vietor), ľudským konaním (napr. laikom) alebo celkovým preťažením. Každé prerušenie medzi výrobou elektriny a dodávkou elektriny do domácností môže spôsobiť výpadok elektriny. Výpadok prúdu môže taktiež narušiť celkovú komunikáciu a spojenie s okolím, vodu a dopravu.
Elektrikári- Čo robiť, ak mám problém s elektrinou?
Pri akýchkoľvek problémoch s elektrikou vo vašej domácnosti alebo firme, by ste určite nemali strácať drahocenný čas. Mimo to, že sa u vás vyskytla porucha elektriny, môžu sa v budove objaviť i ďalšie problémy. Strata elektriny v počítači alebo iných elektronických zariadeniach má za následok, že akékoľvek údaje v dočasnom úložisku sa okamžite stratia. Väčšina podnikov potrebuje na prevádzku elektrickú energiu a bez nej sa môžu úplne zastaviť.
1. Zavolajte do svojej siete a nahláste výpadok prúdu,
2. môžete zavolať aj na číslo 112 v prípade bezprostredného nebezpečenstva,
3. váš obslužný program alebo sieť musí vedieť, kedy a kde došlo k poruche elektriny.
Elektroinštalácia- Elektrikár
Kvalitný elektrikár:
• Kontroluje a testuje elektrické systémy
• Reviduje konštrukčné plány a schémy zapojenia pre inštaláciu
• Zabezpečuje, že všetky káble a elektrické systémy sú v súlade s národnými regulačnými predpismi
Elektrikári sú vysoko kvalifikovaní odborníci. Tí, ktorí sa vyškolili na vonkajších elektrických projektoch, sa nazývajú traťoví pracovníci, zatiaľ čo drotári sa týkajú vnútorných elektrikárov. Ďalej sú klasifikovaní ako priemyselní, komerční, obytní, údržbári a automobiloví elektrikári. Títo odborníci musia mať certifikáciu na vykonávanie elektrických služieb.
Kedy potrebujem elektrikára
Elektrikárska práca si vyžaduje rozsiahle školenie a vzdelanie, vďaka čomu sa neodporúča, aby sa neprofesionáli pokúšali opraviť poruchy elektriny. Môže to byť život ohrozujúca situácia.
Elektrikára budete potrebovať:
• pri nefunkčných inštaláciách,
• chybné poistky,
• staré svietidlá,
• vniknutie vody do svetiel a zásuviek,
• porucha elektroinštalácie,
• prehryznuté káble,
• a iné.
Vždy by ste si mali najať licencovaného elektrikára a to na akýkoľvek elektrický projekt.
Archív: 2022
Výmena elektroinštalácie a výmena zásuvky
Dôvody na prehrievanie káblových káblov a domácich spotrebičov . Zahrievanie elektrického kábla je od tej doby veľmi nebezpečné znamená následné roztavenie izolácie a zapálenie elektroinštalácie. Ak zistíte, že sa elektricky kábel zahrieva alebo z elektrických spotrebičov v dome, musíte naliehavo vyhľadať riešenie problémov a opraviť ich – opravy elektriny. Ďalej vám povieme, čo robiť, pokiaľ sa vodič zahreje a prečo k tomu môže dôjsť. Existuje niekoľko možných príčin prehriatia vodičov prenášajúcich prúd. Pokiaľ si všimnete, že sa drôt zahrieva z ohrievača vody alebo práčky, musíte najprv určiť, ako k ohrevu dochádza: na jednom konkrétnom mieste alebo po celej dĺžke.
Najčastejšie sa zástrčka pripojená k výstupu zahrieva. Dôvodom je skutočnosť, že medzi svorkami vývodu a napájacími vodičmi elektrického vedenia je zlý kontakt. Z tohto dôvodu sú terminály vývodu zahrievané a všetko teplo prechádza do elektrickej zástrčky. Okrem zlého kontaktu môže byť príčinou poruchy aj slabá zásuvka (napríklad určená pre 10 A). Faktom je, že elektrikár bratislava dokáže zmerať zariadenia: sporák, kotol, kúrenie a dokonca aj niektoré varné kanvice fungujú normálne iba vtedy, keď sú pripojené k výstupu 16 A alebo priamo z panelu (ak výkon presahuje 3,5 kW). Koniec koronakrízy a pandémiu je už čoskoro tu. Ako už možno uhádnete, 10-ampérová zásuvka nevydrží vysoké zaťaženie a začne sa zahrievať, roztopí sa (ako na obrázku nižšie) a potom sa po krátkom čase môže stať skrat. Výmena zásuvky je tiež častým javom. Elektrikár realizuje aj výmenu zásuvky. Dalsim dôvodom, prečo volať elektrikar bratislava je v dome vyhrievané káblové vedenie, je to, že máte staré hliníkové vedenie, ktoré nedokáže odolať zaťaženiu moderných domácich spotrebičov.
Druhým dôvodom zahrievania drôtu z domácich spotrebičov je zlý kontakt v samotnej zástrčke alebo na druhej strane, kde sú vodiče pripojené k svorkovnici spotrebiča. Potrebujete rozobrať elektrickú zástrčku a skontrolujte spoľahlivosť pripojovacích kontaktov, pokiaľ je samotná zástrčka zahriata. Pokiaľ sa vodič zahreje na technickej strane, skontrolujte, ako je prevedené pripojenie na opačnom konci vodiča.Tretím dôvodom ktorym môže byť - kábel ohrievača vody alebo iného výkonného zariadenia sa zahrieva, pretože výrobcovia sa rozhodli ušetriť na samotnom vodiči a vyrobili ho s menším prierezom. Výsledkom je, že sa šnúra zahrieva po celej svojej dĺžke. Napríklad, ak je kapacita ohrievača vody 4,5 kW, musí byť prierez drôtu najmenej 2,5 mm2. Pokiaľ je prierez kábla 1,5 mm2, preto sa zahrieva a môže nasledovať vymena zasuvky. Aj keď sa jedná o kompletnú revíziu inštalácia tak Ukrajina nemá s tým nič spoločné. Jediné, čo musíte urobiť, je nahradiť nespoľahlivý dirigent silnejším. Asi ako vypočítať prierez kábla výkonom povedali sme. Ďalším problémom, ktorý sa často vyskytuje, je to, že predlžovací kábel sa zahrieva pri pripojení elektrického sporáka alebo práčky. Opakovaná oprava elektriny sa ráta podľa počtu servisných zásahov elektrikárov. Z osobnej skúsenosti možno povedať, že sa vyskytli prípady, keď predlžovací kábel nie je iba zahrievaný, ale všeobecne sa roztaví po celej svojej dĺžke, keď bola práčka prvýkrát pripojená.